Ta pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn może rozpocząć testy na ludziach jeszcze w tym roku

Poszukiwanie męskiej antykoncepcji trwa.

Istnieje wiele rodzajów antykoncepcji, ale większość z nich jest przeznaczona dla osób z jajnikami i macicami. Opcje dla osób z jądrami są dość rzadkie — do wyboru są w zasadzie prezerwatywy i wazektomie. Ale jeden zespół badawczy pracuje nad stworzeniem niehormonalnej pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn, a testy na ludziach mogą rozpocząć się pod koniec roku.

Proponowana pigułka zawiera eksperymentalny związek, który blokuje wiązanie białek z witaminą A, znaną również jako kwas retinowy, o której wiadomo, że ma kluczowe znaczenie dla płodności i męskości u ssaków. Chemicy i farmakolodzy z University of Minnesota mają nadzieję, że blokowanie selektywnych interakcji związków witaminy A w komórkach zapewni niezawodną, ​​ale odwracalną bezpłodność u ludzi. Zespół wykazał już, że jest on w 99% skuteczny w zapobieganiu ciąży u myszy bez znanych skutków ubocznych, a ponadto myszy były w stanie normalnie urodzić potomstwo 4-6 tygodni po tym, jak przestały otrzymywać ten związek.

Naukowcy rozpoczną testy kliniczne na ludziach w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. Nie ma jednak gwarancji, że przeważająco pozytywne wyniki u myszy przełożą się na ludzi. „O myszach i ludziach i wielkiej przepaści między nimi. Trudno zapytać mysz o nastrój, zmęczenie lub inne skutki uboczne, które mogą objawiać się w badaniach na ludziach” – powiedział Healthline Jesse Mills, naukowiec zajmujący się reprodukcją płci męskiej i dyrektor Kliniki Męskiej na UCLA, który nie jest zaangażowany w te badania . „Chętnie zobaczę, co pokazują próby na ludziach”. 

Na rynku nie ma zatwierdzonych pigułek antykoncepcyjnych dla osób z jądrami, chociaż wiele doustnych środków antykoncepcyjnych przeszło i zakończyło się niepowodzeniem w badaniach klinicznych. Większość celowała w hormon testosteron. Ale blokowanie testosteronu może mieć skutki uboczne, takie jak depresja, przyrost masy ciała i obniżone libido. Chociaż, szczerze mówiąc, tabletki antykoncepcyjne dla kobiet często mają wszystkie te skutki uboczne, oprócz innych . 

Mills powiedział Healthline , że te skutki uboczne często wystarczają, aby odwrócić ludzi od tych leków . „Nasze osiągnięcia jako płeć w przyjmowaniu odpowiedzialności za kontrolę urodzeń nie są wybitne. Kobiety w przeważającej mierze przewyższają liczebnie mężczyzn poddawanych chirurgicznym zabiegom sterylizacji, mimo że podwiązanie jajowodów kobiet jest znacznie bardziej inwazyjne niż wazektomia” – powiedział.

Obejście tych nieznośnych skutków ubocznych jest właśnie powodem, dla którego zespół UMN poszukuje niehormonalnej odpowiedzi, powiedział Gizmodo doktor Abdullah Al Noman, absolwent chemii medycznej pracujący nad tymi badaniami .

Naukowcy z UMN zdają sobie sprawę, że ich związek nie ma gwarancji, że zadziała u ludzi. „Ponieważ trudno jest przewidzieć, czy związek, który dobrze wygląda w badaniach na zwierzętach, sprawdzi się również w badaniach na ludziach, obecnie badamy również inne związki” – Gunda Georg, kierownik wydziału chemii medycznej na Uniwersytecie im. Minnesota, która kieruje laboratorium prowadzącym te badania, powiedziała w oświadczeniu . 

Inny obiecujący męski środek antykoncepcyjny jest już w trakcie badań klinicznych na ludziach. NES/T obniża poziom plemników i testosteronu poprzez żel, który jest wchłaniany przez skórę ramion i ramion użytkownika. Próby fazy 2 powinny zostać zakończone do 2023 roku.

Dodaj komentarz

Previous post Zabójczy jad tego stożka może być kluczem do lepszych leków przeciwbólowych
Next post Nawet płetwale błękitne nie są bezpieczne przed orkami