Jak silny dolar amerykański może wpłynąć na Ciebie i gospodarkę?

Silny dolar amerykański – czyli wtedy, gdy wartość dolara jest bliska rekordowo wysokim kursom wymiany w porównaniu z innymi walutami – może sprawić, że poczujesz się patriotą. Ale to nie tylko słoneczne niebo i amerykańskie flagi. Oto, co to oznacza dla Twojego portfela.

Dlaczego dolar amerykański jest teraz silny?

Dolar rósł w górę, a indeks dolara amerykańskiego oscylował wokół 16-miesięcznego maksimum , które osiągnął w listopadzie. Indeks dolara amerykańskiego jest jedną z miar wartości dolara w stosunku do sześciu rywali: euro, franka szwajcarskiego, jena japońskiego, dolara kanadyjskiego, funta brytyjskiego i korony szwedzkiej. Kiedy jest w górę, oznacza to, że dolar amerykański zyskuje na wartości w porównaniu z tymi walutami. Na przykład dolar amerykański był ostatnio wart około 0,89 euro wobec 0,82 euro w zeszłym roku. Eksperci, tacy jak prezes Fed Jerome Powell, twierdzą, że dolar prawdopodobnie będzie się umacniał.

Czemu? Przede wszystkim dlatego , że oczekuje się, że inflacja będzie nadal rosła. Aby pomóc, Fed prawdopodobnie przyspieszy plany spowolnienia, czyli „ograniczenia”, swojego programu pomocy w przypadku pandemii skupu obligacji i podniesienia stóp procentowych . Kiedy stopy procentowe idą w górę, inwestorzy mają tendencję do faworyzowania „aktywów denominowanych w dolarach” (co oznacza inwestycje wypłacane w dolarach amerykańskich), takich jak obligacje skarbowe. Co z kolei podnosi wartość dolara bardziej.

Kolejny powód silnego dolara: Stany Zjednoczone odradzają się lepiej niż większość innych gospodarek i rynków akcji na całym świecie. Tak więc wartość dolara rośnie w stosunku do konkurencyjnych walut. Weźmy euro: jego wartość ostatnio spadła, częściowo z powodu walk Europy o wprowadzenie szczepionek. Wzrost liczby przypadków COVID-19 i zamykanie firm oznacza, że ​​perspektywy gospodarcze za granicą nie są świetne.

Co zrobić z pieniędzmi, gdy dolar amerykański jest silny?

Oto, co zrobić ze swoimi pieniędzmi, gdy kurs dolara amerykańskiego rośnie.

  • Porównywarka. Podczas gdy ceny produktów amerykańskich rosną dzięki inflacji , silny dolar może obniżyć cenę towarów importowanych, jeśli wartość waluty producenta spadnie. Oznacza to, że możesz zapłacić mniej za produkty, które nie zostały wyprodukowane w USA. Ale FYI: chińska waluta, juan, jest ostatnio w rozdarciu . Tak więc przedmioty z metkami Made-in-China mogą być droższe niż zwykle.
  • Nie wkładaj wszystkich swoich inwestycji do jednego koszyka. Firmy amerykańskie, które prowadzą wiele interesów za granicą, mogą zobaczyć, jak ich akcje ucierpią, gdy kurs walutowy wpłynie na ich zyski. Aha, i szefowie właścicielom kryptowalut . Nadchodzące plany antyinflacyjne Fed mogą mocno uderzyć. Ponieważ więcej gotówki wpływa do bezpieczniejszych aktywów denominowanych w dolarach w wyniku wyższych stóp procentowych, oznacza to, że pieniądze wypływają z bardziej ryzykownych aktywów, takich jak kryptowaluty. Dlatego pamiętaj, aby rozłożyć swoje pieniądze na wiele rodzajów inwestycji . W ten sposób, gdy niektóre z twoich inwestycji spadną, inne mogą cię zatrzymać. 
  • (Bezpiecznie) skorzystaj z ofert turystycznych. Ponieważ krążą warianty COVID-19 , problemy zdrowotne i ograniczenia w podróży mogą zmusić Cię do wstrzymania wszelkich planów urlopowych. Ale jeśli i kiedy możesz bezpiecznie podróżować, dobrą wiadomością jest to, że silny dolar oznacza, że ​​Twoje pieniądze idą dalej w porównaniu z innymi walutami. Dzięki temu, gdy zaznaczysz inny kraj ze swojej listy „byłeś tam”, zyskujesz więcej za każdą złotówkę.

Dolar amerykański ostatnio drożeje. Oznacza to, że Twoje pieniądze idą dalej w innych walutach i przy zakupie towarów importowanych. To dobra rzecz. Ale może to również przysporzyć kłopotów amerykańskim firmom, które zarabiają duże pieniądze w innych krajach — to kolejny powód, aby utrzymywać zróżnicowanie portfela.

Dodaj komentarz

Previous post Dlaczego nie mamy jeszcze równych wynagrodzeń?
Next post Naukowcy tworzą mały, rzekomo pyszny kawałek ciasta na pizzę bez drożdży