Co warto wiedzieć na temat numeru VIN?

Pomimo że większość użytkowników aut mogła spotkać się z terminem „numer VIN” z reguły nie wiemy o nim wiele. Tymczasem jest on bardzo ważny, szczególnie przy zakupie używanego samochodu. Czym jest dokładnie, gdzie go szukać oraz jakie informacje zawiera ów VIN? O tym piszemy poniżej.

Czym jest numer VIN?

Numer VIN bywa porównywany do numeru PESEL. Pełni zatem funkcję identyfikacyjną z tą różnicą, że dotyczy samochodów, a nie obywateli. Nie przez przypadek jest to skrót od angielskiego Vehicle Identification Number. Każdy pojazd dopuszczony do ruchu musi posiadać numer VIN, w Polsce nazywany potocznie numerem nadwozia. Jest on drukowany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, a oprócz tego umieszcza się go na specjalnej tabliczce znamionowej w widocznym i łatwo dostępnym miejscu karoserii auta. Historia numeru VIN sięga lat 50., ale stała się on standardem dopiero w latach 80.
Współczesny numer VIN pojazdu składa się z ciągu 17 cyfr, które dzielą się na trzy bloki: WMI, VDS, VIS.
Pierwsze trzy znaki to symbol producenta, kolejne 5-6 znaków to model pojazdu, ostatni człon to numer seryjny.

Jakie informacje możemy sprawdzić po numerze VIN?

Przed zakupem używanego auta pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy sprawdzić jest właśnie numer VIN.
Dzięki niemu dowiemy się przede wszystkim, czy samochód nie widnieje w bazie pojazdów skradzionych, lub czy nie uczestniczył w wypadku. Nie ulega wątpliwości, że historia pojazdu ma kluczowe znaczenie dla kupującego. Ładnie wyglądające auto może kryć mroczną historię w postaci mocno cofniętego licznika czy też udziału w poważnym wypadku. Tymczasem zarówno rzeczywisty stan licznika, jak i wypadek w znaczący sposób zmniejszają jego atrakcyjność, jak również bezpieczeństwo jazdy. Zużycie wszystkich podzespołów jest nieporównywalnie wyższe przy przebiegu 200 tys. km, aniżeli 100 tys. km. Dlatego też m.in. nie należy wierzyć na słowo sprzedającemu tylko sprawdzić numer nadwozia na własną rękę.

Ponadto znajomość VIN będzie pomocna podczas zamawiania części do twojego auta, gdy zajdzie potrzeba ich wymiany. Posługując się numerem VIN masz gwarancję, że zamówienie będzie zawierać dokładnie to czego potrzebujesz.

Gdzie dokładnie szukać numeru VIN?

Na przestrzeni ostatnich 40 lat producenci aut poszli wyraźnie na rękę ich użytkownikom. I chociaż nie ma jednego standardu mówiącego, gdzie dokładnie znajduje się tabliczka znamionowa, może być ona zamieszczona w jednym z kilku miejsc, które łatwo sprawdzić. Gdzie go zatem szukać?
Od lat unikatowy numer VIN zamieszczany jest na przedniej szybie po stronie kierowcy. Poza tym:
– na prawym nadkolu,
– na podłodze bagażnika, po prawej stronie,
– słupku bocznym po stronie kierowcy,
– wewnątrz kabiny samochodu, na podłodze, w okolicach prawego przedniego fotela.

Oczywiście najłatwiej sprawdzić go zaglądając do dowodu rejestracyjnego auta. Bądźmy jednak czujni i porównajmy zawsze, czy aby oba numery, ten w dowodzie i ten na tabliczce są identyczne.

Co zrobić, jeśli mamy już numer VIN upatrzonego pojazdu?

Numer seryjny pojazdu pomoże nam sprawdzić historię auta, zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę.
Szczególnie jeśli planujemy zakupić auto sprowadzone z zagranicy. W większości państw UE, serwisy samochodowe rejestrują w specjalnych bazach informacje o dokonywanych przeglądach, naprawach itd.
Znając numer identyfikacyjny pojazdu możemy skorzystać ze specjalnych baz, które za opłatą sprawdzą dokładnie przeszłość naszego samochodu. Służy do tego tzw. dekoder VIN, urządzenie, które odczytuje zgromadzone w różnych bazach danych informacje przypisane do danego numeru VIN. Zważywszy, że koszt zakupu auta używanego to zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych wydanie 50 zł na sprawdzenie numeru VIN wydaje się wręcz symboliczne.

Dodaj komentarz

pasjanse online: Gry Giza Solitaire i Pasjans Półksiężycowy Previous post Pasjanse online dla koneserów! Giza Solitaire i Pasjans Półksiężycowy
Next post Agencja PR – czym zajmuje się? Wielowymiarowe wsparcie w budowaniu wizerunku marki